HBB BAŞKANI SAVAŞ DEFNE’DE KONUŞTU:
REZERV ALANI DIŞINDA KALAN YERLERDE KONUT PROJELERİMİZ HIZLA İLERLİYOR

18 ALT YAPI PROJEMİZİ ULUSLARARASI FONLARDAN HATAY’A AYRILAN KAYNAKLA YAPACAĞIZ

BU SEÇİMİ HATAY’IN GELECEĞİ İÇİN ALACAĞIZ

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Defne’de yaptığı halk toplantılarında rezerv alan ilan edilen bölgeler dışında kalan alanlarda dezavantajlı ve hak sahibi olmayan vatandaşların konut ihtiyacını karşılamak üzere toplu konut projeleri üzerinde çalıştıklarını, proje detaylarını önümüzdeki günlerde Hatay halkı ile paylaşacaklarını söyledi.

HATAY’DA ALT YAPI SORUNU SONA ERECEK

Vatandaşların yol, su ve kanalizasyon eksikliği gibi konularda taleplerini dinleyen Başkan Savaş, Türkiye’nin Dünya Bankası, Avrupa Kalkınma Bankası, Japon JICA gibi finans kuruluşlarından aldığı 1,8 Milyar dolarlık düşük faizli krediden 400 milyon Doları’nın (Yaklaşık 12 Milyar TL) Hatay’ın altyapı hizmetlerinde kullanmak üzere Hatay’a ayrıldığını hatırlatarak, büyükşehir belediyesi tarafından hazırlanan 18 projenin hayata geçirilmesi ile Hatay’da alt yapı sorununu sona erdireceklerini kaydetti.

BÜTÜN BÜYÜK PROJELERİ BİZ YAPTIK

İller Bankası’ndan gelen bütçenin illerin büyüklüğü, nüfusuna göre tüm şehirlere ve ilçelere eşit şekilde dağıtıldığına dikkat çeken Savaş, iktidarın adayı kazanmazsa hizmet gelmez söylemlerinin manipülasyon olduğunu vurguladı. Savaş, ‘Belediyeler iktidarda olmazsa iş yapamazlar’ diyorlar. Mesele şu belediyelere ayrılan bütçeler bellidir. Belediyenin hangi partide olduğu önemli değil. Önemli olan ayrılan bütçeyi doğru kullanmaktır. Hatay’daki büyük projeleri biz yaptık. Yani iktidarın belediyeleri doğru düzgün hiçbir şey yapmadı.
Yıllardır AKP’nin elinde bulunan yerlerde bile önemli altyapıları biz yaptık. Plan ve projeleri olan, halkına samimi, şehrine sadık ve işini de sevgiyle yapıyorsa ancak o adayla memleketimiz yol alabilir.” Dedi.

YILLARDIR SELAM VERMEYENLER, KAPILARI ÇALMAYANLAR ŞİMDİ HATAY’I İKTİDARA TESLİM ETMEK İSTİYOR

Defne ilçesinde düzenlenen halk toplantılarında konuşan Savaş, On yıldır Defne, Arsuz ve Samandağ’ına hiç uğramayan, selam vermekten imtina eden iktidar partisi temsilcilerinin seçim öncesi bu bölgelerde görülmeye başlandıklarına dikkat çekerek, “Hafıza çok önemli bir şey. Hafıza hem tecrübeyi hem geçmişteki olayları hem de gelecekle ilgili yön verme işini sizinle birlikte yapar. On yıldır mekanınıza uğramayan, selam vermeyenler eğer şimdi sizin peşinizdeyse bunun bir sebebi vardır. Sebebi on yıldır büyükşehrin Cumhuriyet Halk Partisi ailesinde olması. Başka bir şey değil. Biz on yıldır beraberiz. Birbirimize hiç yalan söylemedik ve birbirimizin arkasından da hiç konuşmadık. Ama bir deprem oldu araya bir fitne girdi. Herkes bir şeyler çıkarttı ama bu fitneyi esas çıkartan iktidar partisi. Çünkü 5 gün burada biz birbirimizi kurtarmaya, hayatta kalmaya çalışırken onlar ortada yoklardı. Ama sonra geldiler sanki ilk dakikalardan itibaren buradaymış gibi büyükşehri suçladılar.” dedi.

ASLA TESLİM OLMAYACAĞIZ

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti olan Hatay’ı asla ranta teslim etmeyeceklerine vurgu yapan Başkan Savaş, “15 yıllık siyasi hayatımda insanları asla ayrıştırıp ötekileştirmedim. Her vatandaşa her mahalleye eşit bir şekilde insan odaklı bir siyaset anlayışı içinde hizmet etmeye çalıştım. Önceliğim her zaman Hatay ve Hataylılar oldu. Hatay hiçbir zaman Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi garip ve mahzun değildir. Hep birlikte mücadele ederek, şehrimizi bu zihniyete teslim etmeyeceğiz” Şeklinde konuştu.

Bu seçim bir belediye başkanı seçimi yâda iktidar seçimi değil, bu seçim ilimize sahip çıkma seçimidir. Bu seçim bir milli mücadele seçimi olacaktır.

Başkan Savaş’a ziyaretlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Hatay İl Başkanı Hakan Tiryaki, Defne İlçe Başkanı Ozan Öfkeli, Milletvekili Mehmet Güzelmansur ve Defne Belediye Başkan adayı Halil İbrahim Özgün eşlik etti.

Haberin fotoğraflarını ve videosunu aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.