HBB BAŞKANI SAVAŞ: HATAY’IN BAYRAMINA HAZIRLANIYORUZ
LÜTFÜ SAVAŞ TRT ÇUKUROVA RADYOSU’NA KONUŞTU
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, TRT Çukurova Radyosu’nun canlı yayın konuğu oldu.
10 Aralık’ta başlayacak EXPO 2021 Hatay’daki son durumu anlatan Savaş, “Hatay’ın bayramına hazırlanıyoruz. Pandemi süreci bizi düşündürüyor. Ülkemizdeki günlük vaka sayısı 28 bin civarında ve bu ülkemiz için çok fazla. Böyle devam ederse açılışımızı istediğimiz gibi canlı şekilde yapamayabiliriz. Pandeminin minimum seviyeye inmesini ve herkesin kurallara uygun hareket etmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
SAVAŞ: HER ŞEYİ ALNIMIZIN AKIYLA YAPMAK İSTİYORUZ
Organizasyonun birçok amacı olduğunu söyleyen Savaş, “Sayın Cumhurbaşkanımızı, yurt dışından birçok ülkeyi, EXPO yöneticilerini ve içerideki birçok dinamiği burada ağırlamak istiyoruz. Yaklaşık 1 buçuk yıldır buna hazırlanıyoruz. Her şeyi alnımızın akıyla yapmak istiyoruz. Vatandaşlarımızın ekonomisine, şehrimizin turizm ve ticaretine katkı sunmak için EXPO’yu yapıyoruz. Suriye savaşı sonrası yaşadığımız sosyolojik, psikolojik ve ekonomik olumsuzlukları EXPO ile unutturmayı amaçlıyoruz” dedi.
Savaş, “Orta’da Doğu ve dünyanın birçok bölgesinde kan ve gözyaşı var. EXPO 2021 Hatay ile bölge halkını gülümsetmek ve yaşamlarına mutluluk katmak istedik. İnşallah Suriye’deki kardeş kanı durur ve Suriye halkı kendi ülkesine gönül rahatlığıyla döner” diyerek EXPO ile bölgedeki kalıcı barışa katkı sağlamak istediklerini de açıkladı.
Lütfü Savaş, şehrin iki farklı bölgesindeki EXPO alanlarında kültürden tarihe, eğlenceden gastronomiye ve eğitimden botaniğe kadar birçok farklı konseptin bir arada olacağını belirtti.
Başka Lütfü Savaş, EXPO maskotlarının ve logosunun ortaya çıkış hikâyesini anlattı.
Türü koruma altında olan gazella gazella dağ ceylanlarının EXPO maskotlarına hayat verdiğini söyleyen Savaş, logonun da sadece Amanos Dağları’nda yetişen ve 13 yaprağı bulunan Barış Çiçeği’nden esinlenildiğini ifade etti.
SAVAŞ’TAN HATAY’A DAVET VAR
Lütfü Savaş son olarak herkesi EXPO 2021 Hatay’a davet etti. Herkesin EXPO’da kendileri için bir şey bulacağını sözlerine ekleyen Savaş, yerli ve yabancı tüm misafirleri Türkiye’nin lezzet köşesi Hatay’a beklediklerini bir kez daha yineledi.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir