HBB BAŞKANI SAVAŞ BİR KEZ DAHA UYARDI

YAYLADAĞI’NDA HER BEŞ SEÇMENDEN BİRİ SURİYELİ OLDU

SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMEYE DEVAM EDİLİYOR

LÜTFÜ SAVAŞ: DEMOGRAFİK YAPIMIZ GİTTİKÇE DEĞİŞİYOR

“ÜLKEMİZİN VATANDAŞI OLMAK BU KADAR KOLAY OLMAMALI”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon programında kentin demografik yapısının değiştiğini ve Hatay’da Suriyeli seçmen sayısının sürekli arttığını söyledi.

SAVAŞ: HATAY’DA ALMANYA’DAN DAHA ÇOK SIĞINMACI VAR

Dünyada en fazla sığınmacının yüzde 55’lik oranla Türkiye’de olduğunu belirten Savaş, “Yüzölçümü 357 bin kilometrekare olan Almanya’da 532 bin Suriyeli varken 5 bin 524 kilometrekarelik şehrimizde sadece resmi rakamlara göre 550 bin Suriyeli var. Hatay’da dünyanın 4. büyük ekonomisine sahip ülkesinden daha fazla sığınmacı var. Ama Almanya bizi kıskanıyor. Böylece demografik yapımız gittikçe değişiyor” dedi.

Savaş, kentteki Suriyeli seçmen sayısının her geçen gün arttığını da belirtti.

EN ÇOK ARTIŞ YAYLADAĞI’NDA

Yayladağı’ndaki her 5 seçmenden birinin Suriye’den gelen sığınmacı olduğunu açıklayan Savaş, “25 ayda vatandaşlık verilen Suriyeli sayısı 13 bin civarındadır. Suriyeli seçmen sayısı yüzde 38 arttı. İlk kez oy kullanacak Suriyeli sayısı 6 bin. En çok Yayladağı’nda artış oluyor” ifadelerini kullandı.

Ülkede 3 milyon 690 bin Suriyeli seçmenin olduğu iddiaları ile ilgili olarak da Savaş şunları söyledi:

“Suriye, ülkelerine gelen Filistinlilere sadece vatandaşlık verip seçmenlik vermedi. Biz KKTC’ye gitsek 12 yıl sonra vatandaşlık veriliyor. Bize sığınmacı olarak gelenlere neden vatandaşlık veriliyor. Eskiden bakanlar kurulu karar veriyordu ve 2 ay süreyle itiraz hakkı vardı. Ancak şimdi buna Cumhurbaşkanı karar veriyor ve itiraz şansı da yok. Ülkemizde 3 milyon 690 bin Suriyeli seçmen olduğu söyleniyor. Eğer bu doğruysa ve iktidar eksik olduğu yerlere bu seçmenleri yerleştirirse 60 milletvekili çıkarmış oluyor. Ülkemizin vatandaşı olmak bu kadar kolay olmamalı.”

SAVAŞ ÇÖZÜMÜN ADRESİNİ MİLLET İTTİFAKI OLARAK GÖSTERDİ

Millet İttifakı iktidarında sığınmacı sorununu barış içinde çözeceklerini de açıklayan Savaş, “Millet İttifakı sığınmacıların gidişi konusunda önemli adımlar atacak. Onlar bizim din kardeşimiz. Onlara öteki olarak bakmıyoruz ancak hayat boyu sığınmacı olarak kalamazlar. En kısa vakitte gerekli altyapıyı oluşturup barış

ortamını saplayıp Suriyelileri kendi ülkelerine gönül rahatlığıyla göndereceğiz” diyerek Suriye’deki huzurun Türkiye’deki huzuru da doğrudan etkileyeceğinin altını çizdi.

Lütfü Savaş, 2019 yılındaki yerel seçimler öncesi bu konuyu detaylıca gündeme getirmiş, önlem alınması noktasında yetkililere çağrıda bulunmuştu. Her fırsatta konunun barış içinde çözülebileceğini ifade eden Savaş, son açıklamasında da yine barış ve huzura vurgu yapmış oldu

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir